RSS


Biuro:.   33-49-80-801
FAX:.     33-822-33-36

Komórka: 600-114-350
biuro@wadi.pl  info@wadi.pl

EUROPAGadu-GaduGG: Europa SkypeSkype: Europa 
WIZY BILETY
Gadu-GaduGG: KrymSkypeSkype: Bilety
AZJA i BILETY
Gadu-GaduGG: AzjaSkypeSkype: Azja  
9:00-18:00 Poniedziałek - Piątek lub OnLine

WADIWADIWADI
Jesteś dla nas: 931.585 potencjalnym klientem
Obecnie klienci Biura Podróży WADi 11.017 osób
Kraj / Region
Transport
Wyjazd od
 
Wybierz datę
Powrót przed
 
Wybierz datę
Wylot / wyjazd z
Cena od
 
Cena do
-
Zakwaterowanie
Wyżywienie
Szukane słowo np. wspinaczka
Aby otrzymywać informacje o promocjach wpisz e-mail
"Szlakiem Sonetów Krymskich …"

ZAPRASZAMY do przysyłania swoich opisów i notatek z podróży...
arturo@wadi.pl

02.11.2010r
Autor: Pan Kamil FIJAŁKOWSKI
"Szlakiem Sonetów Krymskich …"
Drogi czytelniku, czy lubisz zajmujące opowieści. Jeżeli tak, to przeczytaj poniższy tekst.

Wakacje czas rozpocząć plan jest taki odwiedzić Krym, a w drodze powrotnej zachaczyć o Akerman oraz skorzystać z nocnych uroków Odessy. Zaraz po zakończeniu roku szkolnego w sobotę zacząłem Krymską eskapadę.
Pierwszym punktem wyprawy był Lwów. To miasto zawsze nie samowicie mnie inspirowało, wąskie uliczki i secesyjne kamienice w pełni oddają klimat miasta, które kocham.
Po nocy spędzonej w jednym w z Lwowskich hoteli udałem się w podróż pociągiem do Symferopola na Krymie.  Wcześnie musiałem się przepchać przez zapchany Lwowski dworzec, wszyscy chcieli kupić bilety w wiadome miejsce, lecz dawno już… miejsc niet.  Ja o bilety nie musiałem się martwić załatwiło mi je najlepsze biuro w Polsce ze Śląska, oni po prostu znają się na rzeczy (nazwy nie podam, żeby nie być posądzony o krypto reklamę ?) Klasę wagonu, jaką wybrałem to oczywiście słynna… plackarta panuje w niej niesamowita atmosfera, cały wagon zamienia się w jedną wielką rodzinę. Tutejsze pociągi są świetne każdym wagonem opiekuje się prowadnik i jest samowar ze wrzątkiem, mają tylko jedną wadę nie otwierają się okna, ale jak by patrzeć na to z innej strony to można uznać to za plus, bo w cenie bilety, gratis mamy saunę, więc, po co przepłacać zamiast iść do sauny na basenie… jedź plackartą!! Podróż mija na przyjemnych konwersacjach ze współpasażerami i konsumpcji pierożków zakupionych u babuszek na peronie.
Po dobie podróży docieram do Symferopola stolicy Krymskiej Republiki Autonomicznej.  Tam od razu pakuję się w marszrutkę do Antycznego Stolicy Chanatu Krymskiego. Tutaj klimat jest po prostu orientalny, jak gdzieś w dalekiej Azji. Odwiedzam Pałac Chana z ślicznymi płaczącymi fontannami opisanymi przez Puszkina. Potem jem obiad w bardzo klimatycznej Tatarskiej Restauracji. Teraz czas na spanie i generowanie sił na jutrzejszy podbój Czufut-Kale.  
Następnego dnia zgodnie z planem odwiedzam Czufut-Kale. Powiem tak, to trzeba zobaczyć, bo nawet nasz wieszcz Narodowy Adam Mickiewicz nie znalazł słów na opisanie tego miejsca. Ja nawet nie będę próbował i powiem słowami Pielgrzyma z Sonetu Mickiewicza: ,, com widział, opowiem — po śmierci, Bo w żyjących języku nie ma na to głosu”. W drodze powrotnej do Bakczysaraju odwiedzam Uspiański Monastyr z VIII wieku. To miejsce wraz z Czufut-Kale należy do największych atrakcji Krymu.
Następnego dnia opuszczam Bakczysaraj i udaje się na południe Krymu do Ałuszty, tu zabaluję kilka dni. Jest to kurort na południowym wybrzeżu Krymu. Tutaj jest bardziej zacisznie, niż w Jałcie, plaża jest przecudnej urody. Bardzo zachęca do kilku godzinnego leniuszkowania na niej, na co bez wachania się zgadzam. Po plażowaniu wieczorem wracam na kwaterę i po drodze doszukuję się nocnej Ałuszty Mickiewicza…
Budzi mnie rześkie morskie powietrze. Dziś wędrówka na Czatyrdah maszt Krymskiego statku.  Na Czatyrdah nie ma wyznaczonego szlaku, wije się kilka dróżek. Plusem jest, iż turystów jest nie wielu. Szczyt Czatyrdahu jest rozległy i aby zobaczyć dwa krańce masywu trzeba wędrować około dwie godziny, z Czatyrdahu widoki są wspaniałe, zapierają dech w ustach. Widać oczywiście morze. Warto się trochę pomęczyć, aby móc się poczuć jak Mickiewicz. Zmęczony, ale pełny pozytywnych wrażeń wracam do Ałuszty. Jutro Ajudah-góra i przylądek.
Rano wyruszyłem trolejbusem do miejscowości Partenit, skąd wiedzie główny szlak na Ajudah. Po drodze na Ajudah wchodzi się na teren Sanatorium, gdzie można cieszyć się zielenią pięknych drzew, śpiewem ptaków i rozmaitymi kolorami wszelkiego rodzaju kwiatów.  Masyw wznosi się on samotnie nad samym morzem, niczym wyrastając z wody. To naprawdę piękne miejsce. Nasz wieszcz tak on nim pisał ,, Rozbiją na fale, Jak wojsko wielorybów zalegając brzegi, Zdobędą ląd w tryumfie, i na powrót zbiegi, Miecą za sobą muszle, perły i korale.” Wracam ze smutkiem do Ałuszty, bo już jutro trzeba się będzie żegnać z Krymem.
Nie spiesznie wstaje, to mój ostatni dzionek na Krymie, wieczorem mam pociąg do Odessy. Po południu ostatnie zakupy na lokalnym bazarku. I słynnym trolejbusem zmierzam do Symferopola. Na dworcu jak zwykle tumy, bogu dzięki ja bilety mam wcześniej, jeszcze w Polsce kupione. Wieczorem zaczynam podróż powrotną z Krymu do Polski, niestety plackarta nie tak wesoła jak ze Lwowa na Krym. Towarzystwo zaraz po wyruszeniu z Odessy idzie spać.
Boże… prowadnica budzi mnie z krzykiem o 5 rano, mówiąc, że za 40 minut będziemy w Odessie, co za nie ludzka pora!! Docieramy do Odessy punktualnie, niech nasze PKP się schowa. Na dworcu tłum babuszek oferujących kwatery. Wybieram korzystną ofertę w Odesskiej dzielnicy Arkadia, tutejsze Las Vegas. Po zaklimatyzowaniu wybieram się znów na Dworzec Kolejowy i jadę elektryczką jadę do Akermanu. Pociąg przejeżdża nad samym brzegiem Morza Czarnego i Limanu Dniestru. Tam zwiedzam ruin twierdzy, która mieści się na skarpie ponad lustrem Limanu Dniestrowego. 20 minut wystarczy na ten obiekt. Teraz wracam się w kierunku Odessy do miasteczka o nazwie Zatoka. Gdzie kilka godzin na uroczej plaży wypoczywam? Potem wracam do Odessy podziwiać nocną Arkadię. O rzeczywiście warto, mnóstwo lokali, dyskotek, tutaj życie tętni 24 godziny na dobę. Warto było zarwać tę noc…
Wstaję koło południa. Dziś plany efektywnego zwiedzania Odessy. Najpierw w planie Schody Potiomkinowskie, znane z komedii Deja vu. Potem centrum Kultury Orientalnej. I na koniec chwila wytchnienia w ZOO. Przed wyjazdem z Odessy skusiłem się na zakupy na Bazarze Privoz, tutaj kupuje każdy prawdziwy, Odesita, czyli rdzenny mieszkaniec Odessy. Rybki są tutaj przepyszne, warto spróbować.  Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, trzeba opuszczać Odessę, wiec wsiadam w pociąg do Lwowa i totalnie zmęczony od razu zasypiam.
Rano docieram do Lwowa, to już ostatni dzień tej Krymskiej przygody. Nie mógłbym sobie odpuścić spaceru po tym mięście, znów spaceruję po brukowanych podwórzach i uliczkach.
W południe wsiadam w marszrutkę do Szehini i ląduję na granicy. Tam na ogół o dziwo sprawnie przekraczam granicę i udaje się do Przemyśla. Skąd jadę pociągiem do Rzeszowa. Potem tylko na przystanek i autobusem komunikacji miejskiej do domu.
I tu historia się kończy.

powrót
Wadi Travel: Robimy najlepsze wycieczki do Rosji. Wczasy czy urlop tylko z nami i tylko w Rosji. Kup bilety do Rosji. Wykonaj wizy do Rosji u nas. Nasze wycieczki do Rosji są tanie i fajne oraz bardzo ciekawe. Z naszym biurem podróży WADi poznasz jezioro Bajkał a także, dowiesz się jak wygląda pociąg Transsyberyjski i kolej Transsyberyjska. Zabierzemy Cię na wycieczkę do Uzbeksitanu. Pokażemy wycieczkę do Kazachstanu. Jeśli chcesz jedź też znami do petersburga oraz do Moskwy na Białe Noce. Możesz też tanio zwiedzić Lwów czy Mołdawię. Robimy naprawdę fajne wycieczki do Rosji, wycieczki do Kazachstanu, wycieczki do Mongolii. Zrobimy wizy do Rosji, zaplanujemy wyjazd małej grupy przyjaciół. To wszytko można dokonać wygodnie i miło w naszym WADi Travel. Obsługujemy takie miasta jak: Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Warszawa. Znajdziesz nas też u 70 naszych Agnetów w całej Polsce. WADi Travel Zaprasza.
    Start    
    Regulamin    
    Konto bankowe    
    Agenci WADI    
    Biuro    
    Dojazd    
    Dla Agenta    
    Dla Klienta    
    Dla Praktykanta    
    Dla Szkół    
    Dla Turoperatora    
    Franczyza WADi    
    Nie Bankrutuję    
    Oferta WADi    
    Ogłoszenia    
    Opinie o WADi    
    Partnerzy    
    Praca Bielsko-Biała    
    BOXWADi.com    
    ingi.wadi.pl    
    Grupa.wadi.pl    
    Delegacja.wadi.pl    
    Ubezpieczenia.wadi.pl     
    HoteloPak.com    
    SzkolaPilotow.wadi.pl    
    Transsyberyjska.eu    
    WizoPak.wadi.pl    
    iBanditi.wadi.pl    
    Polityka Prywatności    
    Mapa www    
Korzystanie z serwisu wadi.pl oraz wadi.com.pl jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu WADI
Opublikowane na stronach wadi.pl oraz wadi.com.pl informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego

Wczasy Armenia Wczasy Azerbejdżan Wycieczka Bajkał Wycieczka Baku Wczasy Białoruś Wycieczka Chabarowsk Wczasy Chiny Wczasy Estonia Wycieczka Grodno Wczasy Gruzja Wycieczka Habarowsk Wycieczka Indie Wycieczka Irkuck Wycieczka Jakuck Wczasy Jałta Wycieczka Kazachstan Wczasy Kijów Wycieczka Kirgizja Wczasy Krym Wczasy Litwa Wycieczka Lwów Wczasy Łotwa Wycieczka Magadan Wycieczka Mińsk Wycieczka Mołdawia Wycieczka Mongolia Wycieczka Moskwa Wczasy Nepal Wycieczka Nowosybirsk Wczasy Odessa Wycieczka Ojmiakon Wycieczka Petersburg Wczasy Polska Wczasy Rosja Wycieczka Samara Wycieczka Smoleńsk Wczasy Soczi Wycieczka Stalingrad Wycieczka Syberia Wycieczka Tadżykistan Wczasy Turcja Wycieczka Turkmenistan Wczasy Ukraina Wczasy Uzbekistan Wycieczka Wierchojańsk Wycieczka Wilno Wycieczka Władywostok Wycieczka Wołgograd

KSI - Portale turystyczne

 

 

 

 
statystyka Copyright by WADi 2010. All rights reserved.